przyjaciele serca i życia

RELACJE Z REALIZACJI PROJEKTÓW w 2016 roku 


   Gimnastyka profilaktyczno-rehabilitacyjna na sali

W roku 2016 powownie prowadzone są zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjne realizowane z projektu „ŻYJ AKTYWNIE TU I TERAZ DLA SIEBIE I DLA INNYCH”. Prowadzenie grupowych zajęć gimnastyki rehabilitacyjnej ma na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, zdrowego i aktywnego trybu życia, utrzymania sprawności fizycznej i zdrowotnej, a także wypełnianie aktywnością wolnego czasu, jako alternatywy wobec bezczynności dnia codziennego.

Zapraszamy do udziału w zajęciach w kolejnych latach!

 

Wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne do Terma Bania w Białce Tatrzańskiej oraz Chochołów 

W ramach realizacji projektu „SERCE W DOBREJ FORMIE” w 2016r. miały miejsce dwa wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne na baseny termalne do Białki Tatrzańskiej oraz do Chochołowa. W pierwszym wyjeździe, który odbył się w okresie zimowym, uczestniczyło ponad 20 osób, drugi miał miejsce 24.11.2016r. z liczbą uczestników 26 osób. 

Tę formę rehabilitacji Stowarzyszenie PSiŻ realizuje już po raz czwarty, gdyż cieszy się ona dużym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem członków, stanowiąc doskonałe uzupełnienie wobec innych wykonywanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Woda termalna posiada wysokiej jakości właściwości lecznicze, wynikające z występowania wielu składników o korzystnym wpływie na organizm ludzki. Główne oddziaływanie tych składników to: stabilizacja tętna, redukcja nadciśnienia, poprawa parametrów krwi, poprawa przemiany materii, eliminowanie i ograniczanie bezsenności, poprawa samopoczucia oraz przywracanie spokoju i równowagi psychicznej. Zatem ww. właściwości zdrowotne wód termalnych wpływają na poprawę jakości życia, eliminowanie chorób serca i układu krążenia, usprawnienia kondycji, a przede wszystkim na przedłużenia życia.

 

Turnus rehabilitacyjny w Jastrzębia Góra

  Tegoroczny turnus rehabilitacyjny odbył się w terminie 03 maja do 17 maja, a miejscem 14-dniowego pobytu członków SPSiŻ była Jastrzębia Góra. W turnusie uczestniczyło ponad 40 osób, które na co dzień były otoczone opieką lekarską i pielęgniarską, w każdy dzień powszedni odbywały po 2 zabiegi indywidualne i jeden grupowy, ponadto korzystały ze zróżnicowanych form rekreacji na świeżym powietrzu pod okiem instruktorów zdrowego wypoczynku. Uczestnicy turnucu brali udział w autokarowej wycieczce do Trójmiasta, na Hel oraz do Karwii, ponadto uczestniczyli w wielu pieszych wycieczkach po okolicy oraz w spacerach z kijami Nordic Walking. Czas wolny Uczestnicy chętnie spędzali biorąc udział w wykładach, prelekcjach i prezentacjach z zakresu prozdrowotnego stylu życia i profilaktyki zdrowia w ramach Akademii Zdrowia oraz biorąc udział w tańcach, śpiewach i spotkaniach z miejscowymi artystami.

 

Wyjazd do Zakopanego

 Tegororoczna wycieczka do Zakopanego odbyła się w dniach 23-25.06.2016 roku. W trakcie wycieczki uczestnicy zwiedzali Krościenko n. Dunajcem, Czorsztyn oraz uczestniczyli w rejsie statkiem wraz ze zwiedzanien Zapory Wodnej w Czorsztynie. W Drugim dniu wycieczki odbył się spacer po Zakopanem, w którym uczestnicy mogli zobaczyć: Skocznie narciaską "Wielką Krokiew" oraz zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie leżą m.in.: S. Maruarz czy Jan Krzeptowski pseudonim Sabała. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję być na szczycie Gubałówki oraz zrelaksować się w Chochołowskich basenach termalnych.  Ostatni dzień rozpoczął się od zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
oraz Ludźmierz - najstarsza parafia katolicka na Podhalu, w której znajduję się figurka Matki Bożej z dzieciątką zwaną przez miejscowych "Gaździną Podhala".  Po zwiedzaniu uczestnicy wrócili się do Nowego Sącza. 

 

Wyjazd do Krynicy-Zdroju – udział w Festiwalu Biegowym

W dniu 10 września br. członkowie Stowarzyszenia w liczbie 30 osób udali się do Krynicy-Zdroju aby wziąć udział w przemarszu Nordic Walking podczas Festiwalu Biegowego. Uczestnictwo w tej ogólnopolskiej masowej imprezie sportowej, która rokrocznie skupia tysiące osób, ma na celu zachęcić osoby starsze – seniorów do dalszej aktywności ruchowej i pokazać, że spacer z kijami Nordic Walking to sport dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Biorący udział w przemarszu otrzymali koszulki z logo Stowarzyszenia i Miasta Nowy Sącz (jako projekt  realizowany przy wsparciu Miasta Nowy Sącz) oraz został im zapewniony transport, ubezpieczenie i posiłek.

Wyjazd do Wysowej Zdrój – udział w Święcie Rydza

W dniu 1-2.10 br. członkowie Stowarzyszenia w liczbie 30 osób wzieli udział w wycieczce do Wysowej Zdrój. Uczestnicy zakwaterowani byli w Ośrodku Zacisze. Wyjazd ten był zakończeniem sezonu, podczas którego odbyło się wręczenie dyplomów uczestnikom gimnastyki rehabilitacyjnej organizowanej przez nasze stowarzyszenie oraz wyjazd ten miał na celu wspólną integrację członków, która zakończyła się zabawą taneczną w ośrodku . Uczestnicy brali udział w odbywającym się wóczas w Wysowej Święcie Rydza, podczas którego można było podziwiać różego rodzaju rękodzieła oraz skosztować wyrów kuchnii regionalnych.

 

Uczestnictwo w spektaklach "XX Jesienny Fastiwal Teatralny"

Udział członków Stowarzyszenia w XX Jesiennym Festiwalu Teatralnym  w dniach 2-21 pałdziernika 2016r. był okazją uczestnictwa w profesjonalnych spektaklach teatralnych o różnorodnych formach artystycznych. Wydarzenie to winno pozytywnie wpłynąć na samopoczucie Uczestników, wypełnić czas wolny - przemieniajęąc zwykłą codziennoą w niezapomniane chwile, a dzięki moźliwości kontaktu z publicznością i aktorami pomnożyło radośą życia i pełnię zadowolenia.

 

RELACJE Z REALIZACJI PROJEKTÓW w 2015 roku     


Gimnastyka profilaktyczno-rehabilitacyjna na sali

W okresie od stycznia do czerwca 2015r. w ramach projektu „SERCE W DOBREJ FORMIE” odbywały się zajęcia gimnastyki rehabilitacyjnej na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 18 trzy razy w tygodniu, prowadzone przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Zajęcia te Stowarzyszenie „Przyjaciele Serca i Życia” realizuje systematycznie od kilku już lat, ponieważ aby rehabilitacja przyniosła oczekiwany skutek, musi być prowadzona w sposób systematyczny i ciągły. Dlatego też w drugim półroczu 2015r. w okresie od 2 września do 30 listopada – dzięki wsparciu finansowemu Miasta Nowy Sącz - zajęcia gimnastyki rehabilitacyjnej będą kontynuowane z częstotliwością 3 razy w tygodniu, w ramach nowego, opracowanego po raz pierwszy projektu „ŻYJ AKTYWNIE TU I TERAZ DLA SIEBIE I DLA INNYCH”. Prowadzenie grupowych zajęć gimnastyki rehabilitacyjnej ma na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, zdrowego i aktywnego trybu życia, utrzymania sprawności fizycznej i zdrowotnej, a także wypełnianie aktywnością wolnego czasu, jako alternatywy wobec bezczynności dnia codziennego.

Zapraszamy do udziału w zajęciach!

   


Wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne do Terma Bania w Białce Tatrzańskiej  

W ramach realizacji projektu „SERCE W DOBREJ FORMIE” w 2015r. miały miejsce cztery wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne na baseny termalne do Białki Tatrzańskiej. Pierwszy z nich odbył się 12.02.2015r. i uczestniczyło w nim 25 osób, drugi miał miejsce 12.03.2015r. z liczbą uczestników 26 osób. Kolejne tegoroczne wyjazdy grupowe do TermyBania zrealizowane zostały w dniach 28.04.2015r. i 11.06.2015r. w liczbie kolejno 38 i 33 uczestników.

Tę formę rehabilitacji Stowarzyszenie PSiŻ realizuje już po raz trzeci, gdyż cieszy się ona dużym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem członków, stanowiąc doskonałe uzupełnienie wobec innych wykonywanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Woda termalna posiada wysokiej jakości właściwości lecznicze, wynikające z występowania wielu składników o korzystnym wpływie na organizm ludzki. Główne oddziaływanie tych składników to: stabilizacja tętna, redukcja nadciśnienia, poprawa parametrów krwi, poprawa przemiany materii, eliminowanie i ograniczanie bezsenności, poprawa samopoczucia oraz przywracanie spokoju i równowagi psychicznej. Zatem ww. właściwości zdrowotne wód termalnych wpływają na poprawę jakości życia, eliminowanie chorób serca i układu krążenia, usprawnienia kondycji, a przede wszystkim na przedłużenia życia.

   Wyjazd do Krynicy-Zdroju – udział w Festiwalu Biegowym

W dniu 12 września br. członkowie Stowarzyszenia w liczbie 28 osób udali się do Krynicy-Zdroju aby wziąć udział w przemarszu Nordic Walking podczas Festiwalu Biegowego. Uczestnictwo w tej ogólnopolskiej masowej imprezie sportowej, która rokrocznie skupia tysiące osób, ma na celu zachęcić osoby starsze – seniorów do dalszej aktywności ruchowej i pokazać, że spacer z kijami Nordic Walking to sport dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Biorący udział w przemarszu otrzymali koszulki z logo Stowarzyszenia i Miasta Nowy Sącz (jako projekt  realizowany przy wsparciu Miasta Nowy Sącz) oraz został im zapewniony transport, ubezpieczenie i posiłek.

   
   

 


Turnus rehabilitacyjny w Przedsiębiorstwie Turystycznym "Mazowsze" w Łebie

Tegoroczny turnus rehabilitacyjny odbył się w terminie 09 maja do 23 maja, a miejscem 14-dniowego pobytu członków SPSiŻ był P.T. „Mazowsze” w Łebie. W turnusie uczestniczyło 48 osób, które na co dzień były otoczone opieką lekarską i pielęgniarską, w każdy dzień powszedni odbywały po 2 zabiegi indywidualne i jeden grupowy, ponadto korzystały ze zróżnicowanych form rekreacji na świeżym powietrzu pod okiem instruktorów zdrowego wypoczynku. W trakcie turnusu Grupa wzięła udział w autokarowej wycieczce po Łebie z przewodnikiem, wycieczce na Ruchome Wydmy – polską saharę oraz odwiedziła Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego w Sarbsku. Natomiast czas wolny Uczestnicy chętnie spędzali biorąc udział w wykładach, prelekcjach i prezentacjach z zakresu prozdrowotnego stylu życia i profilaktyki zdrowia w ramach Akademii Zdrowia oraz biorąc udział w tańcach, śpiewach i spotkaniach z miejscowymi artystami. 

 
       

  


Wycieczka tustyczno-krajoznawcza po Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim

W dniach 25, 26 i 27 czerwca 2015r. odbyła się wycieczka objazdowa do najciekawszych miejsc i zakątków Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, podczas której – zgodnie z programem – miało miejsce zwiedzanie najciekawszych miejscowości, podziwianie pięknych beskidzkich widoków oraz zajęcia relaksacyjno-integracyjne w miejscu zakwaterowania. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Klasztoru i Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, następnie Uczestniczy udali się poprzez Wadowice, Andrychów i Porąbkę do Międzybrodzia Żywieckiego, skąd kolejką linowo-terenową wyjechali na Górę Żar, gdzie mogli podziwiać podniebne szybowanie lotni i szybowców, a także piękne widoki Beskidów i jezior wraz z zaporami. Kolejno Grupa pojechała do Bielska-Białej, gdzie zwiedzała: Muzeum Historyczne, zabytkowe kościoły, ulice i kamienice Starego Miasta.

Nocleg miał miejsce w Wiśle, gdzie następnego dnia Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od zabytkowego Pałacyku Prezydenckiego, a następnie udali się do Istebnej (zwiedzanie Izby Regionalnej Kawuloka oraz wysłuchanie pięknej gawędy o tradycjach, zwyczajach i kulturze górali Beskidu Śląskiego) i Koniakowa (Muzeum Koronkarstwa im. Marii Gwarkowej). Kolejnym celem wycieczki było miasto Cieszyn, gdzie Grupa zwiedzała: Rynek, zabytkowe kamienice oraz Wzgórze Zamkowe, a dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym przy ognisku ze śpiewem i pieczeniem kiełbasek.

Trzeci, ostatni dzień Uczestnicy spędzili w Żywcu, rozpoczynając od zwiedzania miasta, Pałacu Habsburgów wraz z parkiem. Następnym punktem wycieczki było „Muzeum Browaru Żywiec” czyli największa i najbardziej nowoczesna placówka tego typu w Polsce, którego zwiedzanie dostarczyło wielu wrażeń, a zakończyło się degustacją żywieckiego piwa lub soku oraz zakupieniem pamiątek i gadżetów związanych z marką Żywiec oraz Muzeum Browaru. Po czym Grupa udała się w drogę powrotną do Nowego Sącza.

Wycieczka po Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim z tak bogatym i interesującym programem - dostarczyła Uczestnikom wielu wrażeń estetycznych, zwiększyła poczucie pewności i wiary we własne siły i umiejętności komunikacyjne oraz pogłębiła ich wiedzę historyczną i krajoznawczą o Beskidach.

   


              
                   

Integracja - zakończenie roku gimnastyki rehabilitacyjnej 2014/2015

  W dniu 4 lipca 2015 r. miało miejsce spotkanie integracyjne z okazji zakończenia roku gimnastyki rehabilitacyjnej 2014/2015, na którym pojawiło się ponad 50 osób. Odbyło się ono tradycyjnie w plenerze, przy wspólnym grilowaniu, dobrej muzyce i atmosferze. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie certyfikatów członkom Stowarzyszenia będącym uczestnikami  tegorocznego cyklu zajęć gimnastycznych.   

 

   
   

 


Wyjazd turystyczno-rehabilitacyjny do Uzdrowiska Kopalnia Soli w Bochni


Uczestnictwo w spektaklach "XIX Jesienny Fastiwal Teatralny"

Udział członków Stowarzyszenia w XIX Jesiennym Festiwalu Teatralnym  w dniach 4-19 pałdziernika br. będzie okazją uczestnictwa w profesjonalnych spektaklach teatralnych o różnorodnych formach artystycznych. Wydarzenie to winno pozytywnie wpłynąć na samopoczucie Uczestników, wypełnić czas wolny - przemieniajęąc zwykłą codziennoą w niezapomniane chwile, a dzięki moźliwości kontaktu z publicznością i aktorami pomnożyło radośą życia i pełnię zadowolenia. 

 

RELACJE Z REALIZACJI PROJEKTÓW w 2014 roku     


Gimnastyka profilaktyczno-rehabilitacyjna na sali

Projekt „Serce w dobrej formie” to zadanie cykliczne realizowane od kilkunastu lat, stanowiące program kompleksowej rehabilitacji i terapii. Polega on na organizowaniu zajęć w postaci gimnastyki rehabilitacyjno-rozciągającej, prowadzonej przez wykwalifikowanego rehabilitanta, z częstotliwością trzy dni w tygodniu w ciągu dziesięciu miesięcy (od stycznia do grudnia, za wyjątkiem okresu wakacyjnego). Projekt ten ma na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, zdrowego i aktywnego trybu życia, utrzymania sprawności fizycznej i zdrowotnej, a także wypełnianie aktywnością wolnego czasu. W 2014 r. w zajęciach uczestniczyło regularnie ok. 30 osób.

   


Wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne do Terma Bania w Białce Tatrzańskiej  

Również w ramach realizacji projektu "Serce w dobrej formie" zorganizowano w 2014r. po raz drugi cykl wyjzdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych na baseny termalne Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Trzy pierwsze odbyły się początkiem roku, a dwa ostatnie wyjazdy miały miejsce porą jesienną - we wrześniu i w październiku. 

Woda w basenach termalnych to woda mineralna, która dzięki energii ziemi osiąga wysoką temperaturę, co czyni ją wodą termalną łatwo wchłanianą przez organizm ludzki. Zawiera ona m.in. siarczki, krzemionkę, potas, wapń, żelazo i magnez. Kąpiele w takiej wodzie obniżają poziom stresu, ułatwiają relaksację i przywracają równowagę psychiczną, a także regulują ciśnienie i przemianę materii, przyspieszają rekonwalescencję i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dlatego też istnieje duże zapotrzebowanie Uczestników na taką formę rehabilitacji. 

   Turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym "Pomorze" w Ustce

W dniach od 01 maja do 14 maja 2014 r. w nadmorskiej miejscowości grupa 35 członków Stowarzyszenia "Przyjaciele Serca i życia" odbywała turnus rehabilitacyjny. Miejscem zakwaterowania był pełen uroku Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "POMORZE" w Ustce. Przez cały 14-dniowy okres pobytu uczestnikom turnusu towarzyszyły rółnorodne zabiegi, ćwiczenia i masaże, a także zróżnicowane formy aktywnego wypoczynku (jazda na rowerze, wycieczki, długie spacery). W trakcie turnusu Grupa zwiedziła m.in. Muzeum Pomorza środkowego w Słupsku, magicznę "Dolinę Charloty" położoną między Słupskiem a Ustką i wiele innych atrakcji Wybrzeża Słowińskiego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII

     

  


Wycieczka tustyczno-krajoznawcza wokół najstarszych Polskich Gór Świętokrzyskich 

W dniach 26-28 czerwca 2014r. zorganizowana została 3-dniowa wycieczka krajoznawcza, której głównym punktem były cenne zabytki Regionu Świętokrzyskiego. W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzali Muzea w Jędrzejowie i Tokarni, przepiękny kompleks podziemnych korytarzy i komnat "Jaskini Raj" oraz centrum miasta Kielce. W drugim dniu można było podziwiać kieleckie muzea, Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, Galerię Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie; ponadto uczestnicy odwiedzili Rezerwat Geologiczny "Kadzielnia", Muzeum Lat Szkolnych Stefana Zeromskiego, Kontemplacyjny Klasztor Sióstr Bernardynek oraz zdobyli Galerię widokową na Łysej Górze. W ostatnim dniu pobytu trasa wycieczki obejmowała Pałac w Kurozwękach oraz miasto Szydłów wraz z jego aktrakcjami. Były to 3 dni przesycone pięknem wnętrz muzealnych, sakralnych, pałacowych oraz wielu innych zabytkowych zakątków województwa Świętokrzyskiego.

W dotychczasowej działalności, realizując projekt z obszaru "turystyka" Stowarzyszenie zorganizowało następujące wyjazdy:

  •  w czerwcu 2008r. 3-dniowy wyjazd do Zakopanego i wyprawy turystyczne
  •  w czerwcu 2009r. 3-dniowy wyjazd do Tarnowskich Gór (Kopalnia Srebra, Muzeum Chleba)
  •  w czerwcu 2010r. 3-dniowy wyjazd w Bieszczady oraz do Przemyśla i Łańcuta
  •  w czerwcu 2011r. 3-dniowy wyjazd do Pszczyny, Wrocławia i okolic (Panorama Racławicka)
  •  w czerwcu 2012r. 3-dniowy wyjazd do Kotliny Kłodzkiej i jej tajemniczych okolic
  •  w czerwcu 2013r. 3-dniowa wycieczka krajoznawcza do Lublina, jego okolic i Sandomierza
   


  


Integracja - zakończenie roku gimnastyki rehabilitacyjnej 2013/2014

W dniu 05 lipca 2014 r. odbyło się uroczyste spotkanie integracyjne z okazji zakończenia roku gimnastyki rehabilitacyjnej 2013/2014, które skupiło ok. 50 osób. Tradycyjnie było to spotkanie w plenerze, przy wspólnym grillowaniu, w radosnej i życzliwej atmosferze. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie certyfikatów członkom Stowarzyszenia będęcym Uczestnikami  tegorocznego cyklu zajęć gimnastycznych. 

   Wyjazd turystyczno-rehabilitacyjny do Uzdrowiska Kopalnia Soli w Bochni

Pobyt nocny w mikroklimacie komory solnej "Ważyn" Uzdrowiska Kopalnia Soli w Bochni to aktywna rehabilitacja układu oddechowego, prowadzona cyklicznie przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Serca i Życia" od ponad 10-ciu lat. W bieżącym roku wyjazd taki odbył się w dniach 26 i 27 września. Po wyjeździe z Kopalni Uczestnicy zwiedzili Park Archeologiczny "Osada VI Oraczy" czyli rekonstrukcję wioski z XIII wieku (okres odkrycia soli kamiennej) prezentującą początki ośrodka miejskiego w Bochni. W kolejnym dniu miało miejsce zwiedzanie "Opactwa Benedyktynów w Tyńcu", co znacznie wzbogaciło wiedzę historyczną na jego temat, ale również ukazało niepowtarzalny urok i atmosferę tego tysiącletniego Opactwa dzięki wielkiej życzliwości i otwartości miejscowych mnichów. W wyjeździe uczestniczyło 26 osób. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII

       
         

Uczestnictwo w spektaklach "XVIII Jesienny Fastiwal Teatralny"

Udział członków Stowarzyszenia w XVIII Jesiennym Festiwalu Teatralnym  w dniach 4-19 października br. był okazją uczestnictwa w profesjonalnych spektaklach teatralnych o różnorodnych formach artystycznych. Wydarzenie to pozytywnie wpłynęło na samopoczucie Uczestników, wypełniło czas wolny - przemieniając zwykłą codzienność w niezapomniane chwile, a dzięki możliwości kontaktu z publicznością i aktorami pomnożyło radość życia i pełnię zadowolenia. W spektaklach udział wzięło 60 osób.

Grupowe warsztaty wyjazdowe "NIE CZEKAJĄC NA STAROŚĆ"

W dniach 19-23 października 2014r. członkowie SPSiŻ uczestniczyli w warsztatach wyjazdowych "NIE CZEKAJĄC NA STAROŚĆ" z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Turnus odbył się w Uzdrowisku Wysowa S.A. - Ośrodku "Beskid". Codziennie w godzinach dopołudniowych miały miejsce zajęcia rehabilitacji ruchowej, spacery z kijkami /Nordic Walking/, wyjścia na basen rehabilitacyjny z hydromasażem oraz kuracje wodami leczniczymi. W godzinach popołudniowych natomiast odbywały się zajęcia edukacyjne oraz profilaktyka umysłowa. Projekt ten miał na celu m. in. promocję pozytywnego wizerunku starzenia się, dbania o dobre zdrowie i sprawność, rozpoznawanie barier i czynników wspierania aktywności osób starszych oraz promocję aktywności ruchowej i zachowań prozdrowotnych. Wszystkie te cele zostały zrealizowane w 100%.
 

   

 

          

 

Spotkanie podsumowujące "5-dniowe warsztaty wyjazdowe w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych "NIE CZEKAJĄC NA STAROŚĆ"

Podczas tego spotkania uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami, odczuciami oraz propozycjami na przyszłość. Reasumując wszystkie wypowiedzi uczestników - opinie były bardzo pozytywne, odniesione wrażenia bardzo dobre, wykazywano wielkie zadowolenie i prośbę o organizowanie takich warsztatów w przyszłości. Cytat jednej z wypowiedzi: "To był udany pobyt pod każdym względem, podreperowałam zdrowie dzięki zabiegom, usprawniłam swoje ciało, stawy poprzez ćwiczenia ruchowe, a także umysł. Odblokowałam się towarzysko a dzięki zajęciom z Panią trener usprawniłam swoje szare komórki. Bardzo dziękuję!". Pozostałe wypowiedzi były w podobnej tonacji.

Na spotkanie zaproszeni byli: Pani Marta Mordarska - radna województwa małopolskiego, Pan Józef Markiewicz - dyrektor MOPS w Nowym Sączu, Pani Maria Baran - przewodnicząca Sądeckiej Rady Seniorów, Pani Agnieszka Raniszewska - przedstawiciel Biura Prezydenta i przedstawiciele kilku innych organizacji pozarządowych. Celem spotkania było pokazanie innym, że istnieje potrzeba realizacji podobnych projektów, warsztatów i zajęć. Dla przybyłych uczestników projektu i zaproszonych gości zorganizowany był poczęstunek, pokryty z kosztów poniesionych w ramach projektu, który współfinansowany był ze środków województwa małopolskiego. Spotkanie podsumowujące odbyło się w dniu 30 października 2014r.  o godz. 15 w restauracji "Kuchnia Sądecka" przy ul. Sienkiewicza 61 w Nowym Sączu. 

RELACJE Z REALIZACJI PROJEKTÓW w 2013 roku     


Wyjazdy grupowe do Terma Bania w Białce Tatrzańskiej  

Realizując działalność statutową Stowarzyszenie "Przyjaciele Serca i Życia" w Nowym Sączu w 2013 r. w ramach projektu: "serce w dobrej formie" zorganizowało po raz pierwszy jednodniowe wyjazdy grupowe na baseny termalne TermaBania do Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej. Wyjazdy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o tym, że projekt jest odpowiedzią na potrzeby Członków Stowarzyszenia w zakresie tego rodzaju rehabilitacji.   www.termabukowina.pl/baseny-termalne 

    Turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Mielnie

W dniach od 01 maja 2013 r. do 14 maja 2013 r. zorganizowany był turnus rehabilitacyjny w Mielnie. Turnus odbył się w zorganizowanej grupie liczącej 33 uczestników i był formę aktywnej rahabilitacji z elementami wypoczynku, mającej na celu ogólną poprawę sprawności. Uczestnicy  mieszkali w Ośrodku Rehabilitacyjno- Wypoczynkowym "Anastazja" . anastazja.ta.pl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII

   


   

    

   


 Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Lublina, Sandomierza  i okolic 

W dniach 13,14 i 15 czerwca 2013 r. odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Lublina, Sandomierza i okolic. W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzali Lublin, w kolejnym Kozłówek, Nałęczów, Kazimierz Dolny a w ostatnim dniu pobytu Sandomierz.

   


 

   


 Integracja - zakończenie roku gimnastyki rehabilitacyjnej 2012/2013

  W dniu 02 lipca 2013 r. odbyło sie uroczyste spotkanie integracyjne dotyczące zakończenia roku gimnastyki rehabilitacyjnej 2012/2013, które skupiło ponad 60 osób. Miało ono miejsce w plenerze, przy dobrej pogodzie i dźwiękach muzyki, w atmosferze radości i zabawy. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie certyfikatów uczestnikom zajęć gimnastycznych członkom Stowarzyszenia.  


 

 

Copyright © DuDaDo All Rights Reserved
Strona główna     Aktualności      Galeria      Informacje     Kontakt